Zjazd Delegatów FUP

Na UKSW odbył się VII Zjazd Delegatów Forum Uniwersytetów Polskich. W programie m.in. szkolenia, integracja i spotkanie z rektorami.

Forum zrzesza studentów z 22 uczelni z całego kraju, m.in. Uniwersytetu Jagiellońskiego, Uniwersytetu Warszawskiego, Uniwersytetu Gdańskiego czy Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. Comiesięczne spotkanie delegatów, organizowane za każdym razem w innym mieście, jest nie tylko szansą na integrację środowiska akademickiego w Polsce, ale też okazją do wymiany myśli i zabrania głosu w ważnych dla studentów sprawach.

– Forum to platforma dla studentów z Polski, gdzie mogą wymieniać się doświadczeniami, zarówno tymi dobrymi, jak i tymi, które można poprawić, które można rozwiązać, dzieląc się nimi. Delegaci mają bardzo różne doświadczenia i pomysły na to, jak zorganizować kulturę studencką, jak załatwiać sprawy studenckie, jak sprawnie zarządzać organizacjami studenckimi i studentami na całej uczelni – mówi Ewa Staruch, przewodnicząca Forum Uniwersytetów Polskich i studentka UKSW.

Delegaci Forum omówili m.in. organizację sesji egzaminacyjnej na uniwersytetach, problemy związane z rozpatrywaniem stypendiów. – Rozmawialiśmy o nagrodach rektorów oraz innych sposobach motywowania studentów do aktywności na rzecz uczelni – dodaje Ewa Staruch.

W programie siódmego zjazdu delegatów FUniP znalazły się też szkolenia z komunikacji i kompetencji miękkich, prowadzone przez Mateusza Saniewskiego, przewodniczącego Rady Wykonawczej Parlamentu Studentów Rzeczypospolitej Polskiej. Gościem specjalnym forum był Mateusz Grochowski, przewodniczący Parlamentu Studentów Rzeczypospolitej Polskiej. Studenci spotkali się także z gronem rekorskim UKSW.

– Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego jest uczelnią otwartą na studentów z innych uczelni. Z radością gościmy delegatów Forum Uniwersytetów Polskich. To ważne zrzeszenie polskich studentów, którego chcemy słuchać i z którym chcemy współpracować – powiedziała prorektor ds. studenckich i kształcenia dr hab. Anna Fidelus, prof. ucz.

Atrakcje dla przybyłych z całej Polski delegatów przygotował zarząd Samorządu Studentów UKSW. Uczestnicy odwiedzili m.in. Be Happy Museum czy Teatr Capitol.

Forum Uniwersytetów Polskich jest autonomicznym porozumieniem samorządów studenckich uczelni zrzeszonych w Konferencji Rektorów Uniwersytetów Polskich. Stanowi komisję branżową Parlamentu Studentów Rzeczypospolitej Polskiej. Forum jest platformą współpracy, komunikacji oraz wymiany opinii i doświadczeń pomiędzy przedstawicielami samorządów studenckich z polskich uniwersytetów.

processed c3fd8de9 229c 41f6 a5ae 9e6f374a3f48 6Q9XbcMINa zdjęciu Mateusz Saniewski, prowadzący szkolenia z zakresu komunikacji i kompetencji miękkich